تهویه جوشکاری

يكي از مهمترين مشاغل در حوزه ساخت و توليد جوشكاري مي باشد. جوشكاري از جمله مشاغلي است كه كليه عوامل زيان آور را به اشكال و شدت مختلف دارا مي باشد. به همين دليل، اكثر جوشكاران در معرض عوامل زيان آور به خصوص در مواجهه با فيوم هاي جوشكاري مي باشند.

بطوريكه آمارهايOSHA ميزان مرگ و مير را در بين جوشكاران 32 نفر در هر 100000 كارگر جوشكاري نشان مي دهد. يكي از راهكارهاي اساسي در اين زمينه كنترل فيوم هاي جوشكاري از طريق طراحي سيستم تهويه موثر است.مشكلات و بيماري هاي جدي در جوشكاران: عفونت ناحيه تنفسي، خطر ابتلا به سرطان ريه و گاهي اوقات سرطان حنجره و دستگاه ادراري، كبد، بيني، سينوس ها، معده، در جوشكاران بيشتر از بقيه مي باشد.

مواد سمي موجود در دود جوشكاري مثل كادميوم، نيكل، بريليوم، كروم و آرسنيك موادي هستند كه با عث بروز سرطان ريه مي گردند. سازمان بین المللی تحقیقات سرطان (IARC ) فیوم های جوشکاری را جزو عوامل سرطانزا قرار داده است.سازمان ملی ایمنی و بهداشت آمریکا ( NIOSH) اعتقاد دارد که فیوم های جوشکاری عامل بالقوه سرطانزائی هستند. (NIOSH 1994)

کنترل فیوم های جوشکاری

استفاده از روش های فنی مهندسی از جمله سیستم های تهویه موضعی یکی از موثرترین راهکارها در زمینه کاهش آلاینده های هوابرد در محیط های مسقف تلقی می شود، در سیستم های تهویه موضعی، آلاینده در منبع تولید، توسط هود موضعی مناسب گرفته شده و از منطقه تنفسی اپراتور دور می شود.

مزیت استفاده از تهویه موضعی این است که این نوع سیستم ها در صورتی که بطور اصولی و درست طراحی و اجرا شوند، غلظت آلاینده ها تا مقدار قابل توجهی کاهش می یابند و مانع از انتشار آلاینده ها در کل محیط کار می شوند؛ همچنین با جابجایی هوا منجر به تازه شدن هوا در کارگاه نیز می گردند.

محصولات کنترل آلاینده های جوشکاری

محصول شماره 1
هود بازویی قابل تنظیم