دستگاه های تهویه مراکز بیمارستانی و درمانی

آلودگی هوا در مراکز درمانی

اکثر مراکز درمانی مکان هایی هستند که سطوح بالایی از میکرو اورگانیسم های بیماری زا تولید شده و به وسیله افراد آلوده، یا روش هایی که بافت های انسانی و مایعات بدن بیماران را دستکاری می کنند، انتقال می یابند. می توان گفت که افرادی که در این ساختمان ها حضور دارند در معرض ریسک بالایی از مواجهه با این پاتوژن ها می باشند.
علاوه بر آلودگی های میکروبی، در بسیاری از واحدهای درمانی مواد شیمیایی با اهداف مختلف استفاده می شوند که می توانند باعث ایجاد عوار ض سوء سلامتی در شاغلین گردند.

محصولات کنترل آلودگی در بیمارستان و مراکز درمانی


محصول شماره 1
دستگاه سیار تصفیه موضعی آلودگی هوا
Portable pollution Exhaustion and filtration system

در بسیاری از شرایط منابع ایجاد آلودگی هوا در یک جای خاص متمرکز نمی باشند در نتیجه استفاده از هود های ثابت جوابگوی نیاز کاربران نخواهد بود. برا چنین شرایطی می توان از دستگاه سیار تصفیه موضغی آولودگی هوا استفاده نمود.این دستگاه بدون نیاز به کانال کشی و هزینه های اضافی، هوای محیط کار راتا حد قابل توجهی تصفیه می نماید.
این دستگاه دارای یک هود قابل تنظیم می باشد که به راحتی بر روی منبع  تولید آلودگی متمرکز می شود و قبل از ورود هوا به سیستم تنفس کاربر، آن را مکش نموده و تصفیه می نماید.

ویژگی های دستگاه:

  • مجهز به فیلترهای تخصصی جذب مواد شیمیایی
  • مجهز به فیلتر هپا به منظور فیلتراسیون ذرات ریز
  • مجهز به سیستم ماوراء بنفش جهت حذف میکروارگانیزم های بیماری زا
  • قابل تنظیم بر روی منابع آلودگی
  • جابجایی سریع و آسان، بدون ایجاد صدای مزاحم و بدون نیاز به کانال کشیدن
  • رنگ های مختلف به سفارش مشتری

محققین شرکت تهویه و پالایش پارسیان مهر در مرکز رشد فن آوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران برای اولین با موفق به تولید دستگاه پرتابل تصفیه آلودگی های شیمیایی هوا ویژه محیط های شغلی شده اند.
در این دستگاه با استفاده از جاذب های اختصاصی طیف وسیعی از آلاینده های شیمیایی از جریان هوا حذف می شوند. این دستگاه بگونه ای طراحی شده است که می تواند هوای آلوده را قبل از ورود به منطقه تنفسی کاربر، برباید و تصفیه نماید. این دستگاه مجهز به سیستم ضدعفونی هوا می باشد و هوای خروجی از دستگاه ضمن تصفیه شیمیایی، از نظر وجود میکروب ها نیز پالایش می شود. این دستگاه به راحتی جابجا می شود و مزاحمتی برای فعالیت های معمولی ندارد.

دستگاه سیار تصفیه موضعی آلودگی هوا

محصول شماره 2
دستگاه سیار هوای پاک
Portable Clean air system

این دستگاه به منظور تصفیه و پاکسازی هوای عمومی فضاهای مختلف بیمارستانی استفاده می شود. هوای آلوده در بخش های مختلف به راحتی در همه فضاها پخش می شوند. این دستگاه با استفاده از سه مرحله فیلتراسیون پیشرفته قادر است آلاینده های شیمیایی ، بیولوژیکی و ذره ای را با رانمان بالایی از هوا تصفیه نماید و هوایی مطبوع و عاری از آلودگی را در فضاهای کاری تامین نماید. در قسمت داخلی دستگاه تصفیه، از اشعه ضد عفونی کننده UV  استفاده می شود که کار از بین بردن میکروارگانیزم های بیماری زا را به عهده دارند.

در مرحله بعد از یک  پیش- فیلتر به منظور تصفیه ذرات درشت استفاده می شود. در مرحله دوم فیلتراسیون از بستر جاذب فرآوری شده استفاده شده است که قادر است طیف وسیعی از بخارات شیمیایی را تصفیه نماید. در مرحله آخر نیز از فیلتر هپا که راندمان بالایی در حذف ذرات ریز دارد به منظور پاک سازی هوا از هر گونه مواد آلرژی زا و خطرناک استفاده می شود.

با استفاده از این دستگاه از انباشته شدن آلودگی هوا در محیط های بسته بیمارستانی جلوگیری می شود. این دستگاه به راحتی قابل حرکت بوده و فضای کمی اشغال می کند. بدون ایجاد صدای مزاحم بوده و دارای دکوراسیون مناسبی برای محیط های بیمارستانی می باشد.

دستگاه سیار هوای پاک

محصول شماره 3
هود ایزوله سیار
Portable Isolation Hood

هود ایزوله سیار دستگاه های می باشد که ویژه استفاده از مواد و ترکیبات خطرناک طراحی شده اند. این سیستم به گونه ای طراحی شده است که  امکان مواجهه اپراتور با عامل زیان آور و خطرناک را به صفر می رساند. قسمت فوقانی دستگاه شامل یک محفظه می باشد که درب آن در قسمت بالای آن بوده و محل قرار دادن ظروف و محتوایات خطرناک می باشد. این درب بصورت شفاف بوده و پس از بسته شدن درب اپراتور آن را براحتی مشاهده می کند.

در دوطرف جانبی هود، دو دریچه دایره ای شکل کوچک تعبیه شده است که اپراتور براحتی دست خود را از این دریچه ها به داخل محفظه ها وارد کرده و با مواد خطرناک کار می کند. هوا آلوده از داخل محفظه هود به داخل دستگاه کشیده می شود و یک فشار منفی در محفظه فوقانی ایجاد می کند که امکان فرار آلاینده به خارج هود را به صفر می رساند.
هوای آلوده بواسطه استفاده از سه مرحله فیلتراسیون بطور کامل تصفیه می شود. در فضای داخلی دستگاه تصفیه، از لامپ های ضد عفونی کننده اشعه ماوراء بنفش استفاده می شود که کار از بین بردن میکروارگانیزم های بیماری زا را به عهده دارند.

در مرحله بعد از یک بستر سلولزی به منظور تصفیه ذرات نسبتا درشت استفاده می شود. در مرحله دوم فیلتراسیون از بستر جاذب فرآوری شده به منظور حذف بخارات شیمیایی استفاده می شود. در مرحله آخر نیز از فیلتر هپا که راندمان بالایی در حذف ذرات ریز دارد به منظور پاک سازی هوا از هر گونه مواد آلرژی زا و خطرناک استفاده می شود.
ابعاد و اندازه های دستگاه براساس اصول ارگونومیک طراحی و ساخته شده اند به گونه ای که استفاده از آنها موجب ایجاد وضعیت های نامناسب بدنی در اپراتور نمی گردد و اپراتور در حین کار با آن دچار خستگی اندامهای بدن نخواهد شد.
همچنین این دستگاه بدون ایجاد لرزش و صدای مزاحم می باشد و موجب از مخدوش شدن تمرکز اپراتور نمی گردد. این دستگاه سبک و قابل حرکت می باشد و بواسطه چرخ هایی که در زیر آن تعبیه شده است براحتی قابل حرکت به قسمت های مختلف آزمایشگاه می باشد.

این دستگاه برای بخش هایی که پرستاران داروهای آنتی نئوپلاستیک را آماده سازی می کنند می تواند مفید باشد زیرا تحقیقات نشان داده اند که پرستاران و افرادی که این داروها را نگهداری می کنند می توانند در معرض عوارض ناخواسته این داروها قرار بگیرند. یکی از عوارض مذکور آسیب سیستم تولید مثل در افراد مورد مواجهه می باشد که درمان آن بسیار پرهزینه بوده و مشکلات زیادی را برای خانواده ها ایجاد می کنند(رفرنس).
هود ایزوله وسیله مناسبی است که می توان کار آماده سازی داروهای خطرناک را در فضای داخلی آن انجام داد.

یکی دیگر از محیط های کاری که با عوامل خطرناک مواجهه دارند، کارکنان آزمایشگاه های کشت سلولی و تشخیصی می باشند. دراین آزمایشگاه ها نمونه های بیولوژیک بایستی در محیط های کشت قرارداده شده تا پس از رشد بر روی محیط کشت، مورد آزمایشات تشخیصی قرار گیرند. برخی از نمونه ها مثل نمونه باکتری توبرکلوزیس(عامل ایجاد سل) می تواند به افراد کادر تشخیص و درمان منتقل شده و موجب بیماری در آنها گردد(رفرنس).
هود ایزوله وسیله مناسبی است که می توان کار بر روی نمونه های خطرناک را در فضای داخلی آن انجام داد.

هود ایزوله سیار

یکی دیگر از فعالیت هایی که می تواند موجب مواجهه افراد در بیمارستان گردد، ضدعفونی و تمیز کردن ابزارها و قطعاتی می باشند که در برخی از فعالیت های تشخیصی و درمانی استفاده می شوند نظیر وسایلی که در دندانپزشکی استفاده می شوند. معمولا برای تمیز کردن برخی از وسایل دندانپزشکی از مواد شیمیایی ضدعفونی کننده بصورت اسپری استفاده می شود که این کار موجب استشمام این آلاینده ها به داخل سیستم تنفس افراد می گردد. هود ایزوله وسیله مناسبی است که می توان بدون انتشار این آلاینده ها، کار تمیز کاری را در فضای داخلی آن انجام داد.

محصول شماره 4
دستگاه uv سیار تصفیه هوا
UV Air Purifier system