دستگاه های تهویه در سالن های آرایشی

مطالعات نشان داده است که درصدقابل توجهی از آرایشگران زنانه به درجات مختلفی از بیماری های تنفسی مبتلا هستند این اختلالات شامل تنگی نفس، خس خس سینه، خلط و سرفه می باشد. بیماری های رایج در آرایشگران زنانه شامل آسم شغلی، برونشیت مزمن، رینیت، و علائم بیماری های تنفسی می باشند. بسیاری از آرایشگران زنانه بدلیل مشکل آلودگی هوای محیط کار، در نهایت علی رقم میل باطنی مجبور به ترک شغل خود می شوند.
 
در آرایشگاه های زنانه محصولات آرایشی و بهداشتی متعددی نظیر انواع لاک ناخن، انواع رنگ مو، اکسیدان، لاک پاک کن(ریموور)، انواع اسپری ها و انواع کرم ها و مواد آرایشی استفاده می شوند. فضای های کوچک و بدون تهویه باعث تجمع آلودگی می شوند و این آلودگی ها بواسطه هوای تنفسی وارد بدن آرایشگران می گردند.
 

آرایشگران زنانه در معرض بیماری آسم شغلی

 

 

بیماری آسم چیست؟

آسم یک بیماری تنفسی می باشد که تنفس را سخت می کند. زمانی که مواد حساسیت زا  وارد ریه می شوند، راه های عبور هوا دچار تحریک و التهاب می شوند و همین امر باعث تنگی مجاری هوایی در ریه می گردد و عبور هوا را مشکل خواهد کرد.  زمانی که علائم آسم در محیط کار ظاهر می شوند یا در محیط کار تشدید می شوند، فرد دچار آسم شغلی شده است. عوامل شغلی که باعث ایجاد آسم می شوند شامل گرد و غبار، بخار مواد شیمیایی و گازهای آلرژی زا می باشند. این مواد در محیط کار رها می شوند و باعث بروز پاسخ های آسمی در فرد می شوند.

آسم در آرایشگران زنانه

آرایشگران زنانه از جمله مشاغلی هستند که خطر ابتلا به آسم شغلی در آنها زیاد است. زیرا دراین حرفه، طیف وسیعی از مواد شیمیایی استفاده می شود و انتشار این مواد در محیط های نسبتا بسته و بدون تهویه می تواند افراد را در معرض خطر ابتلا به آسم قرار دهد و گاهی اوقات باعث ترک شغل در سنین جوانی در آرایشگران می گردد.
 
بیماری آسم چیست؟
 

راه حل چیست؟

راه حل پیشگیری از این بیماری، تهویه هوای سالن های آرایش می باشد. بررسی های میدانی نشان می دهد که دراغلب اوقات تهویه سالن های آرایش به نحو مطلوب امکان پذیر نیست و هوای این فضاها در طول روز ساکن هستند و تعویض نمی شوند. استفاده از ماسک های معمولی هم قادر نخواهد بود که مواد شیمیایی را حذف کند و درنتیجه تاثیری در کاهش عوارض ناشی از مواد شیمیایی نخواهد داشت. 

محصول شماره 1

دستگاه تصفیه آلودگی هوا ویژه آرایشگران زنانه

دستگاه تصفیه آلودگی هوا ویژه آرایشگران زنانه می تواند بدون نیاز به کانال کشی و هزینه های اضافی، هوای سالن های آرایش را تصفیه نماید. این دستگاه دارای یک هود قابل تنظیم می باشد که به راحتی بر روی منبع  تولید آلودگی متمرکز می شود و قبل از ورود هوا به سیستم تنفس آرایشگر، آن را مکش نموده و تصفیه می نماید.
ویژگی های دستگاه:  - مجهز به فیلترهای تخصصی جذب مواد شیمیایی - مجهیز به فیلتر هپا به منظور فیلتراسیون ذرات ریز - مجهز به سیستم ماوراء بنفش جهت حذف میکروارگانیزم های بیماری زا - قابل تنظیم بر روی منابع آلودگی نظیر ناخن در حین ناخنکاری - جابجایی سریع و آسان، بدون ایجاد صدای مزاحم و بدون نیاز به کانال کشی  - در رنگ های مختلف به سفارش مشتری
 
محققین شرکت تهویه و پالایش پارسیان مهر در مرکز رشد فن آوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران برای اولین با موفق به تولید دستگاه پرتابل تصفیه آلودگی های شیمیایی هوا ویژه محیط های شغلی شده اند. در این دستگاه با استفاده از جاذب های اختصاصی طیف وسیعی از آلاینده های شیمیایی از جریان هوا حذف می شوند. این دستگاه بگونه ای طراحی شده است که می تواند هوای آلوده را قبل از ورود به منطقه تنفسی کاربر، برباید و تصفیه نماید. این دستگاه مجهز به سیستم ضدعفونی هوا می باشد و هوای خروجی از دستگاه ضمن تصفیه شیمیایی، از نظر وجود میکروب ها نیز پالایش می شود. این دستگاه به راحتی جابجا می شود و مزاحمتی برای فعالیت های معمولی آرایشگران ندارد.
 
 
 

محصول شماره 2

دستگاه تصفیه هوا در سالن های آرایش، مدل دیگری از این دستگاه بدون هود می باشد که قادر است هوای محیط عمومی سالن های آرایش زنانه را از آلودگی های بیولوژیکی و شیمیایی تصفیه نماید. این دستگاه قادر است با قرار گیری در قسمت های مختلف سالن آرایش، بویژه در مجاورت قسمت هایی که سهم بیشتری در ایجاد آلودگی دارند، بدون اینکه مزاحتمی برای کاربران داشته باشد، بطور پیوسته هوای عمومی سالن را تصفیه نماید. به عنوان مثال یک نمونه از این دستگاه می تواند هر 25 دقیقه یکبار، هوای یک سالن با ابعاد 5 متر در 5 متر در 3 متر را تصفیه نماید.
این دستگاه بواسطه چرخ هایی که در زیر آن تعبیه شده است به راحتی قابل جابجایی می باشد وبا سفارش مشتری در رنگ های مختلف قابل عرضه خواهد بود.  متذکر می گردد که استفاده از این دستگاه نیاز به کانال کشی ندارند و جزو تاسیسات ساختمان به حساب نمی آیند.
 
دستگاه تصفیه هوا
 

محصول شماره 3

میز مانیکور مجهز به سیستم تهویه موضعی

یکی از محصولات شرکت پارسیان مهر میز مانیکور بوده که ویژه کار بران ناخن کار می باشد. عملیات ناخن کاری که شامل سوهان کاری،استفاده از لاک و پیرایش ناخن می باشد باعث تولید گرد و غبار های زیان آور و انتشار بخارات حلال های خطرناک می گردد که می تواند سلامت ناخن کار را به خطر بیاندازد.
میز مانیکور مذکور به گونه ای طراحی شده است که ضمن داشتن ظاهری زیبا و دلنشین، تمامی اصول ارگونومیک در آن رعایت شده است و با تعبیه یک هود قابل تنظیم بر روی میز، تمامی آلاینده ها را به داخل سیستم تهویه که در زیر میز تعبیه شده است و دیده نمی شود مکش می کند.
در قسمت تصفیه هوا، از سه مرحله فیلتراسیون پیشرفته استفاده ممی شود و آلاینده های ذره ای و گازها و بخارات زیان آور گرفته می شوند و هوای تمیز از پشت میز به بیرون راه می یابد. لازم به توضیح است که پودر حاصل از ناخن کاری یک عامل بیولوژیکی محسوب می شود که می تواند باعث تحریک سیستم تفسی گردد.
در داخل این سیستم از لامپ های میکروب کش UV جهت ازبین بردن میکروارگانیزم های بیماری زاد استفاده شده است.
 
شغل آرایشگری از جمله پرمخاطره ترین مشاغل محسوب می شود و درسایر کشور های دنیا برای پیشگیری از مخاطرات ناشی از مواد شیمیایی، تمهیدات خاصی استفاده می  گردند اما متاسفانه در ایران به این مقوله توجهی نمی شود و پیامد ناگوار آن متوجه سلامت پرسنل شاغل در این محیط های کاری می گردد و ماحصل آن از دست رفتن سلامت فرد و ترک شغل و کاهش کیفیت زندگی خواهد بود.
خوشبختانه به لطف خداوند در حال حاضر این امکان در داخل کشور فرآهم شده است که این تجهیزات حفاظتی با قیمتی منطقی و معقول در اختیار شاغلین سالن های آرایشی قرار گیرد.   لازم به توضیح است که این دستگاه ها برای اولین بار در ایران ساخته و بومی سازی شده اند و برخی از آنها حتی نمونه خارجی هم ندارند.
با این حال دستگاه های مشابه خارجی، ضمن اینکه به مراتب قابلیت های کمتری دارند، با قیمت های حدود 5 برابر در بازار خارج از  ایران عرضه می شوند که با احتساب هزینه های گمرکی و واسطه ها این قیمت بیشتر نیز خواهد بود.
 
میز مانیکور مجهز به سیستم تهویه موضعی